::معرفي IOP  

انستيتو فيزيك در سال 1874 بنيانگذاري شده است، انستيتو فيزيك يك انجمن حرفه اي بين المللي پيشرو مي باشد كه هدفش توسعه و ارتقاء فيزيك مي باشد.اين انستيتو  تا كنون بيش از 450 عنوان كتاب و 40 عنوان نشريه معتبر در اين زمينه منتشر كرده است.

اين انستيتو در موارد زير نقش بين المللي دارد:

  • انتشار علمي و الكترونيكي فيزيك

  • ايجاد استانداردهاي حرفه اي و اعطاي گواهينامه هاي حرفه اي

  • ارتقاء فيزيك از طريق كنفرانس هاي علمي، آموزشي

::عضويت در IOP

بازگشت به بالاي صفحه

با توجه به اينكه دسترسي به IOP بر اساس IP Addressها تنظيم شده است و احتياجي به وارد كردن user name و password ندارد ولي با عضويت در IOP  و ايجاد يك پروفايل شخصي از امكاناتي مانند ذخيره كردن جستجو ها، ايجاد تاريخچه جستجو search history و TOC alerts و Enhanced alerts و انتخاب نشريات مورد علاقه خود(Personal main menu) و انتخاب مقالات مورد علاقه خود(Filing cabinet) استفاده كنيد.

با انتخاب دكمه USER OPTIONS در بالاي صفحه و با كليك كردن لينك Create account و پر كردن فرم آن و login كردن با  user name و password خودتان مي توانيد از اين امكانات استفاده كنيد.

 
::جستجو(search) بازگشت به بالاي صفحه

ابتدا دكمه search را از بالاي صفحه انتخاب كنيد، كليد واژه يا  كليد واژه هاي جستجو را در كادر جستجو وارد كنيد.

شما مي توانيد فيلد جستجو را مشخص كنيد  كه عبارتند از چكيده/عنوان( Abstract/Title)، نويسنده(Author)، سازماني كه نويسنده به آن وابسته است(Affiliation)، چكيده(Abstract)، عنوان(Title)، كليد واژه ها(Keywords) مي باشد و يا با وارد كردن كليد واژه يا عبارت جستجو در كادر جستجوي (Search full text of articles) در متن كامل مقاله جستجو كنيد.

با استفاده از عملگرهاي AND، OR و NOT جستجوي خود را دقيق تر انجام دهيد.

با زدن دكمه Run search and cluster results نتايج جستجوي شما بر اساس موضوع دسته بندي و بازيابي مي شوند.

با زدن دكمه Run search جستجوي شما انجام مي شود.

در Select year range مي توانيد از لحاظ زماني جستجوي خود را محدود به فاصله زماني خاصي نماييد.

در Select a journal, subject category or EJs Collection چند امكان وجود دارد:

مي توانيد فقط نشريات خاصي را انتخاب كنيد تا جستجوي شما فقط در اين نشريات انجام شود يا اينكه با انتخاب موضوعي خاص جستجوي خود را محدود به همان موضوع كنيد.

در قسمت Display options با انتخاب گزينه Cluster these results by subject نتيجه جستجوي شما بر اساس موضوع دسته بندي و بازيابي مي شود و يا اينكه مي توانيد تعداد نتايج جستجويي كه در هر صفحه نمايش داده مي شود را از منوي كشويي انتخاب كنيد كه از 10 تا 100 مي باشد و فرمت نمايش آنها به صورت اطلاعات كتابشناختي(summary format) و يا اينكه همراه با اطلاعات كتابشناختي چكيده مقاله(abstract format) نيز نمايش داده شود.

از منوي كشويي Sorted by مي توانيد  مشخص كنيد كه نتيجه جستجوي شما بر اساس جديد ترين مقاله (Date)، نام نويسنده(Author) و يا سازمان(Affiliation) و يا مرتبط ترين مقاله(Relevance) مرتب شود.

 

 
::CONTENT FINDER بازگشت به بالاي صفحه

اين امكان جستجو در پايين صفحه قرار دارد، با انتخاب عنوان نشريه و وارد كردن نام نويسنده يا شماره نشريه يا سال نشريه يا شماره صفحه مقاله و كليك كردن دكمه find جستجو را انجام دهيد.

به عنوان مثال اگر نام نشريه را  Nanotechnology انتخاب نماييد و Vol/Year:1999 انتخاب نماييد ليست شماره هاي منتشر شده مقاله در سال 1999 در اختيار شما قرار مي گيرد.

 
::تاريخچه جستجو(Search History) بازگشت به بالاي صفحه

تاريخچه جستجو جدولي است كه ليست استراتژي هاي جستجو  را در قسمت اين جلسه (This session) واستراتژي هاي جستجو ي ذخيره شده را در قسمت(Saved searches) نمايش مي دهد البته در صورتي كه با با  user name و password خود به سيستم login  كنيد قسمت (Saved searches) را خواهيد ديد.

در كنار هر استراتژي جستجو كادر save as را ملاحظه مي نماييد و در كادر save as نام دلخواه براي آن وارد كرده و سپس دكمه update را كليك كنيد بعد از update كردن ملاحظه خواهيد كرد كه اين استراتژي جستجو به قسمت (Saved searches) اضافه شده است و امكان حذف(Delete) و ياتغيير دادن( Edit ) آن وجود دارد و همچنين گزينه Create e-mail alert در كنار آن ظاهر شده است با انتخاب  گزينه Create e-mail alert و با كليك كردن دكمه update به محض اينكه مقاله يا مقالات جديدي با توجه به كليد واژه هاي شما در دسترس قرار گيرد به آدرس الكترونيكي شما e-mail ارسال خواهد شد و اين e-mail حاوي چكيده اين مقاله يا مقالات مي باشد و در صفحه E-mail alerting service آن را تحت عنوان Enhanced alert مشاهده خواهيد نمود و مي توانيد آن را حذف(Delete) نماييد و ياتغيير ( Edit ) دهيد.

 

 
::نگاهي به صفحه نتيجه جستجو بازگشت به بالاي صفحه

در صفحه نتيجه جستجو ليستي از اطلاعات كتابشناختي مقالات بازيابي شده را خواهيد ديد.

با كليك كردن بر روي لينك export/e-mail results مي توانيد نتايج جستجو را e-mail كنيد.

براي ايجاد تغيير در جستجو خود بر روي لينك modify search كليك كنيد و تغييرات مورد نظر را ايجاد كنيد.

با كليك كردن بر روي لينك save search  مي توانيد جستجوي خود را ذخيره كنيد كه در قسمت تاريخچه جستجو در باره آن توضيح داده شده است.

با كليك كردن بر روي نام نويسنده كليه مقالات اين نويسنده بازيابي مي شوند.

با كليك كردن بر روي لينك Reference كليه مرجع هاي مقاله مورد نظر خود را خواهيد ديد.

در قسمت Display options با انتخاب گزينه Cluster these results by subject نتيجه جستجوي شما بر اساس موضوع دسته بندي و بازيابي مي شود و يا اينكه مي توانيد تعداد نتايج جستجويي كه در هر صفحه نمايش داده مي شود را از منوي كشويي انتخاب كنيد كه از 10 تا 100 مي باشد و فرمت نمايش آنها به صورت اطلاعات كتابشناختي(summary format) و يا اينكه همراه با اطلاعات كتابشناختي چكيده مقاله(abstract format) نيز نمايش داده شود.

از منوي كشويي Sorted by مي توانيد  مشخص كنيد كه نتيجه جستجوي شما بر اساس جديد ترين مقاله (Date)، نام نويسنده(Author) و يا سازمان(Affiliation) و يا مرتبط ترين مقاله(Relevance) مرتب شود.

 

 
::نگاهي به متن مقاله بازگشت به بالاي صفحه

با كليك كردن بر روي لينك Abstract چكيده مقاله را ملاحظه خواهيد نمود و با كليك كردن بر روي دكمه Recommend this article مي توانيد چكيده مقاله را e-mail كنيد و با كليك كردن بر روي لينك set up an e-mail alert  صفحه E-mail alerting service كه در آگاهي رساني(ALERT) درباره آن توضيح داده شده است را ملاحظه خواهيد نمود.

متن مقاله به سه فرمت PDF يا HTML يا PostScript و يا هر سه قابل بازيابي است.

در قسمت Article options چهار امكان زير در اختيار شما قرار دارد:

  • E-mail abstract مي توانيد چكيده مقاله را E-mail كنيد.

  • Download to citation manager  مي توانيد اطلاعات كتابشناختي مقاله و چكيده آن را به فرمت دلخواه بارگذاري نماييد.

  • Link to this article لينك مستقيم به مقاله را در اختيار شما قرار مي دهد.

  • Add this article to Filing Cabinet اين مقاله را به مقالات مورد علاقه خود (Filing Cabinet) اضافه مي نمايد.

در قسمت Find related articles بر اساس نام نويسنده كليه مقالات نويسنده مورد نظر شما بازيابي مي شوند.

در قسمت Recommend با كليك كردن لينك Recommend this article مي توانيد چكيده مقاله را E-mail كنيد و با كليك كردن لينك  Recommend this journal مي توانيد مشخصات نشريه را E-mail كنيد.

در قسمت User options  با كليك كردن لينك E-mail alerts  صفحه E-mail alerting service را خواهيد ديد كه در قسمت  آگاهي رساني(ALERT) توضيح داده شده است و با كليك كردن Filing Cabinet ليست مقالات مورد علاقه خود را خواهيد ديد. لازم به ذكر است كه براي استفاده از اين امكان بايد با  user name و password خود به سيستم login  كنيد.

 
::مرور(Browse) بازگشت به بالاي صفحه

با انتخاب دكمه Journals List  ليست نشريات را بر اساس عنوان ملاحظه مي كنيد و با انتخاب لينك Journal subscriptions at your site ليست نشرياتي كه دانشگاه تهران مشترك مي باشد را خواهيد ديد.(شكل الف)

با انتخاب نشريه اي آخرين شماره نشريه را ملاحظه مي نماييد و از منوي كشويي Current volume شماره هايي از نشريه كه مربوط به سال جاري مي باشد را مي توانيد انتخاب كنيد و از منوي كشوييJournal archive به آرشيو  نشريه دسترسي داريم و مي توانيم سال و volume مورد نظر خود را انتخاب كنيد سپس ليست مقالات آن شماره را ملاحظه كنيد در ضمن امكان e-mail alerts نيز وجود دارد كه در قسمت  آگاهي رساني(ALERT) توضيح داده شده است.

با كليك كردن بر روي لينك CURRENT JOURNALS BY SUBJECT  ليست نشريات را بر اساس طبقه بندي موضوعي خواهيد ديد.(شكل ب)

 

شكل الف

 

شكل ب

 

 
::آگاهي رساني(ALERT) بازگشت به بالاي صفحه

با انتخاب دكمه USER OPTIONS در بالاي صفحه و كليك كردن بر روي لينك Alerting صفحه E-mail alerting service را خواهيد ديد در اين صفحه سه امكان ايجاد  Create TOC alert و Create enhanced alert و ليست alertهايي كه ايجاد كرده ايد در اختيار شما قرار مي گيرد.

1- Create TOC alert: با كليك كردن دكمه Create TOC alert فرمي در دسترس شما قرار مي گيرد كه با وارد كردن نام دلخواه در كادر Name of alert و انتخاب نشريه مورد نظر خود  و با كليك كردن Create profile  به محض اينكه شماره جديدي از نشريه انتخابي شما به صورت الكترونيكي در دسترس قرار گيرد به آدرس الكترونيكي شما e-mail ارسال خواهد شد و اين e-mail حاوي ليست مقالات منتشر شده در شماره جديد آن نشريه مي باشد.

 

2-Create enhanced alert:با كليك كردن دكمه Create enhanced alert فرمي در دسترس شما قرار مي گيرد كه با وارد كردن نام دلخواه در كادر Name of alert و انتخاب نشريه يا نشرياتي خاص و يا همه نشريات و وارد كردن كليد واژه هاي جستجو در كادر (Keywords (leave blank for all articles  (در ضمن اگر اين كادر خالي باشد و نشرياتي خاصي انتخاب شده باشند مانند TOC alert عمل مي نمايد) و انتخاب اينكه چكيده مقاله نيز در alert باشد يا نه در Include article abstracts in alert و انتخاب زمان مناسب در Maximum frequency of alert و با كليك كردن دكمه Update profile به محض اينكه مقاله يا مقالات جديدي با توجه به كليد واژه هاي شما در دسترس قرار گيرد به آدرس الكترونيكي شما e-mail ارسال خواهد شد و اين e-mail حاوي عنوان نشريه و عنوان مقاله و اطلاعات كتابشناختي آن مي باشد.

 

 
::عملگرها بازگشت به بالاي صفحه

AND : برای ترکيب دو مفهوم می آيد و هر وقت بين دو کليد واژه در عبارت جستجو قرار گيرد، رکوردهايی را بازيابی می کند که هر دو کليد واژه را با هم داشته باشد.
OR : برای ترکيب کليد واژه های مشابه به کار می رود و  رکوردهايی را بازيابی می کند که يک يا هر دو کليد واژه را در خود داشته باشد.
NOT : برای جدا کردن و کنار گذاشتن يک کليد واژه به کار می رود و هر وقت بين دو کليد واژه به کار رود، رکوردهايی را بازيابی می کند که کليد واژه اول را داشته باشد ولی کليد واژه دوم را نداشته باشد.
* :با اضافه کردن اين کاراکتر به پايان کليد واژه يا کليد واژه ها ، کليه کلمه هايی که از لحاظ املايی ريشه يکسانی با کليد واژه مربوطه دارند بازيابی می شوند .
مثال: با جستجوی کليدواژه *Behav کلمات behaviour, behavioural نيز بازيابی می شوند.
(): در مواردی که از چند عملگر همزمان برای جستجو استفاده می شود و يا مقدم و موخر بودن اين عملگرها برای نتيجه جستجويتان اهميت داشته باشد استفاده می شود.
" ": زماني كه بخواهيد يك عبارت دقيقا جستجو شود از اين عملگر استفاده مي كنيد به عنوان مثال"bondi mass".

 
بستن صفحه بازگشت به بالاي صفحه